A környezettudatos életmódhoz hozzátartozik, hogy jól átgondoljuk a ruhatárunkat, és inkább minőségi, időtálló darabokat vásárolunk, ahelyett, hogy a „fast fashion” áldozatává válnánk. Ebben Balla Gabi, fenntarthatóságra fókuszáló stílustanácsadó is segít: a szakember arra ösztönzi ügyfeleit, alakítsák úgy gardróbjukat, hogy az több, mint pillanatnyi trendeket követő ruhagyűjtemény legyen. Inkább a jól kombinálható darabok a fontosak, amelyek sokféleképpen variálhatók, és hosszú távon is örömet szereznek.

„A fenntarthatóság elvei rendkívül fontosak a ruhák kiválasztásában. Használt és hazai, valamint környezetbarát márkáktól származó termékeket ajánlok az ügyfeleimnek. Ugyanakkor nem minden magyar tervezőt tudok támogatni, ha például 100 százalék poliészterből készült egy dizájner darab, az nálam tiltólistás – mondja Balla Gabi stílustanácsadó.

A fast fashion ellen

A fenntarthatósági szempontokat előtérbe helyező szakember nemcsak a ruhatár kialakításában és a megfontolt választásokban segít, fontos küldetésének tartja, hogy ezzel párhuzamosan felhívja a figyelmet a tömeges túltermelés és pazarlás problémáira is. Kiemeli, sok divatmárka a gyors és olcsó termelés érdekében külföldön gyártatja a ruhákat, olyan körülmények között, amelyek gyakran súlyosan károsítják a környezetet és a dolgozók egészségét. Mint mondja, a ruházati ipar jelenleg hatalmas mennyiségű anyagot állít elő, ezek a termékek rövid időn belül elhasználódnak, és a szemétlerakókban kötnek ki. Arra ösztönzi ügyfeleit, ne csak a szekrényüket rendezzék át, hanem a gondolkodásmódjukat is változtassák meg. A kevesebb, de minőségi ruhákra való áttéréssel ráadásul nemcsak a környezetükkel tesznek jót, de hosszú távon a pénztárcájukban is több marad.

Mint mondja, azon kívül, hogy tömegtermelés zajlik a világban, az anyagminőségekkel is komoly problémák vannak: amikhez hozzájutunk, azokat néhány mosás után már nem lehet használni. A környezeti terhelés hatalmas, és bár a dolgozók munkakörülményeinek javítására léteznek törekvések, azok sajnos nem elegek. Gabi az etikus ruhagyártást támogatja, arra bátorít mindenkit, válasszanak olyan márkákat, amik tiszteletben tartják a környezetet és az emberi jogokat. Az általa adott tanácsok és útmutatások segíthetnek az embereknek megtalálni a saját stílusukat, ami önbizalmat adhat a mindennapokban. Szerinte a ruhadarabok és kiegészítők, amelyek valóban jól állnak és örömet okoznak, pozitív hatással lehetnek a hangulatra és az önbizalomra.

Már az iskolában is

 „Mindig szerettem öltözködni, az iskolában is többször megkérdezték, hogy valamilyen ünnepségre készülök-e. Idővel kiderült, tényleg van érzékem a témához, és másoknak is segíthetek. 2015-ben végeztem el egy egyéves személyi stylist-képzést, 2017-ben indítottam el a vállalkozást, 2019 szeptembere óta pedig főállásban csinálom. Előtte hosszú ideig a bankszektorban dolgoztam, de rá kellett jönnöm, hogy valami másra van szükségem. Pörögtek a napok, teltek az évek, azt éreztem, hogy olyat kell letennem az asztalra, ami maradandóbb, értékesebb. Azt vallom, hogy ami egyikünknek jó, azt mutassuk meg másnak is. Ebből pozitív körforgás alakulhat ki, ami által talán kicsit boldogabban élhetünk” – vallja Gabi.

Eleinte többségében fotózásokon dolgozott, ahol egy adott alkalomra kellett felöltöztetni a résztvevőket. Azóta elindult a stílustanácsadás felé, ma pedig már zömében hétköznapi embereknek segít. Ha valaki úgy érzi, valamilyen változást szeretne a stílusában, a szakembert bizalommal keresheti. Kezdetnek színkendők segítségével vizsgálja meg, hogy mik azok az előnyös árnyalatok és színek, amik az arc közelében jól állnak. A rosszul megválasztott árnyalatok ugyanis vonásokat tudnak felerősíteni és öregíthetnek is. Az alkati sajátosságok alapján pedig hosszú távon alkalmazható tanácsokat kapnak a vendégek a ruhadarabok tekintetében. A tanácsadásnál figyelembe veszi azt is, hogy ki milyen életvitelt folytat. Teljesen másra van szüksége például egy home office-ban otthon lévő gyermektelen nőnek, mint egy kisgyerekek után homokozóban kúszó-mászó, egyébként irodában dolgozó anyának.

A saját stúdiójában zajló tanácsadást pedig ki lehet egészíteni azzal is, hogy Gabi elmegy az ügyfél otthonába gardróbot rendezni. Ilyenkor az a cél, hogy a meglévő ruhatárból új ötleteket adjon, más kombinációkat javasoljon. Mint mondja, számos darab megmenthető, feldobható kis átalakítással, vagy pusztán más szemmel nézve és variálva. Az esetlegesen hiányzó, szükségesnek vélt darabokról lista készül. Ha pedig van olyan ruha, ami sokkal jobban állna valaki másnak, akkor abból akár adomány is lehet.

„Egy farmer előállításához 7500 liter vízre van szükség, emiatt én hosszú évek óta nem vettem magamnak újat. Egy pólóhoz is közel 3000 liter víz kell – ezért is ösztönzök mindenkit a megfontolt vásárlásra. Alapvetően jók az olyan kezdeményezések, amikor valaki például egy évig nem vásárol magának ruhát, de fontos, hogy mindez ne hasson rá frusztrálóan, ne okozzon lelki törést, ha emiatt nem vehet meg magának télen egy sálat, amire egyébként szüksége lenne. Ilyenkor azt szoktam javasolni, hogy kezdjék el egy-két hónappal, ha sikeres, akkor érdemes továbbmenni fél évig, aztán még tovább” – mondja Gabi.

Fenntartható életmóddal hitelesen

A szakember szerint a fenntartható öltözködéssel az életmódváltás is könnyebben megvalósítható, ő igyekszik példát mutatni a tudatosabb, környezetbarát életmódra más területeken is. A fenntartható öltözködés és vásárlás csak egy része az egész képnek. Azt tanítja az ügyfeleknek, hogy minden apró lépés számít a környezet és társadalom jövőjének alakításában. Azt, hogy minden részletre figyel a fenntarthatósággal kapcsolatban, mi sem jelzi jobban, mint hogy lehet nála készpénzmentesen fizetni.

„Már a 2000-es évek elejétől ügyeltem arra, hogy a háztartásban, az étkezésben, az élet egyéb területein is fenntarthatóan éljek.  Mostanra tulajdonképpen minden összeért, valószínűleg ezért is tudom hitelesen képviselni ezt a gondolatot” – hangsúlyozza.

A ZöldZónán, illetve a Készpénzmentes Zóna Facebook oldalán további edukatív és izgalmas, a mikro-, illetve kis- és középvállalkozásoknak szóló fenntarthatósági cikkek közül válogathatsz! Olvass, lájkolj vagy akár oszd meg a ZöldZóna cikkeit! Tarts velünk szeptemberben, légy Te is jövőálló és „zöld” vállalkozó! 

Ezek is érdekelhetnek