Fodor Bettinát a szakmában és az ügyfelek körében a legtöbben egyszerűen csak „online könyvelőként” ismerik – nem véletlen, hiszen hosszú ideje fontos számára a papír- és készpénzmentesség. Miután saját tapasztalatai nyomán rátért erre az útra, a mindennapi gyakorlatban tanulta ki a papírmentes ügyvitelt és ismerte meg annak előnyeit. A kártyaelfogadás lehetőségének hangsúlyozását és a készpénzhasználat csökkentését az ünnepek közeledtével (is) kiemelkedően fontosnak tartja. Fodor Bettina írása.

Közhelynek tűnik, de nehéz átvészelni a decembert, ha az embernek (vagy a vállalkozásnak) nincs elég pénze. Tipikus eset, hogy a családtagjainknak, szeretteinknek, ügyfeleinknek próbálunk ilyenkor – megkésett impulzusvásárlóként – valamilyen last minute ajándékot vásárolni, ami meggondolatlanságokhoz is vezethet, könnyedén kiürítve a számlánkat vagy pénztárcánkat.

Megfontoltabb költekezés

Az év utolsó heteiben sokszor a vállalkozásunkban is bátrabban költjük a pénzt, jó esetben tervezetten, rosszabb esetben messzebb nyújtózva, mint ameddig a takarónk ér. A könyvelésben minden évben ezt tapasztalom az ügyfeleknél, hiszen látom a bankszámlájukat, a NAV online rendszeréből lekérdezett bejövő számláikat, sőt még a kimenő tételeket is – a számlázóprogramok könyvelői hozzáférése révén.

A karácsonyi időszak költéseinek nyomon követését tovább bonyolítja, hogy sokan hajlamosak készpénzt használni az ajándékvásárlásokra és a különböző ünnepi kiadásokra. Talán meglepő, de gyakran tesznek így a cégek is, amit nagyon nehéz lekövetnie a könyvelésnek. Bár igaz, hogy egy jó szakembernek semmi sem lehetetlen,  azért jóval nehezebb dolgunk van készpénzhasználatkor, mint online fizetés esetén.

Előnyök és lehetőségek

A készpénzmentesség talán egyetlen hátulütője, hogy léteznek olyan vásárlók, akik továbbra is a készpénzes fizetést preferálják. Ha a vállalkozások nem fogadnak el készpénzt, elveszíthetik ezeket a vásárlókat, így az ügyfélkörük – adott esetben – szűkülhet. Vannak azonban megoldások a készpénzmentesség előnyeinek kihasználására a karácsonyi időszakban is. Vegyük őket sorra:

  • Kártyás fizetési lehetőség: aki elfogadja a bankkártyát és a digitális fizetést, lehetőséget nyújt arra, hogy a vásárlói mindenképpen megvehessék a kiválasztott terméket, illetve szolgáltatást, kényelmesen és biztonságosan fizetve akkor is, ha nincs náluk elegendő készpénz.
  • Online és mobilfizetés: az online vásárlási lehetőségek bővítése segíthet abban, hogy az ügyfelek könnyebben vásárolhassanak akár otthonról is, napszaktól függetlenül. Nem véletlen, hogy például a népszerű ételfutár cégeknél szinte már nem is lehet készpénzzel fizetni.
  • Alternatív fizetési módok: egyfajta színvonalat, innovativitást jelez, és akár bővítheti is a vevőkört olyan alternatív fizetési módok elfogadása, mint például az Apple Pay, Google Pay vagy akár a kriptovaluták (bár ez utóbbira még nem született teljeskörűen használható jogszabály itthon).
  • Készpénz és kártya kombinálása: az üzletek kialakíthatnak olyan rendszert is, amely lehetővé teszi a készpénz és a kártyás fizetés kombinációját – ez egyrészt lehetőséget adhat a két fizetési mód ötvözésére, másrészt alternatívát nyújt mindkét fogyasztói csoportnak.

Véleményem szerint ilyenkor, a karácsonyi időszakban lehet a legfontosabb a rugalmas és kényelmes fizetési lehetőségek biztosítása, vagyis a képesség arra, hogy minél több vásárlót ki tudjunk szolgálni. Kiemelt feladat az ügyfelek igényeinek tudatosítása és a kényelmi szempontok figyelembevétele, de ugyanilyen fontos az is, hogy közben megőrizzük a biztonságot és az átláthatóságot a fizetési folyamatokban. Ne feledjük: a transzparencia nemcsak a könyvelés miatt fontos, hanem az adóhatósági ellenőrzések miatt is, amelyek az utóbbi időben érezhetően megszaporodtak.

Miért érdemes vállalkozóként/ügyfélként is a készpénzmentességet választani? Azért, mert:

  • Kártyával az élet gyorsabb, egyszerűbb és kényelmesebb!
  • Egyszerűbb, pontosabb és gyorsabb a vállalkozás könyvelése.
  • Az ügyfelek szívesen fizetnének kártyával, akkor is, ha nem beszélnek róla.
  • A kártyaelfogadás ma már alap!
  • Kártyaelfogadással népszerűbb lehet a vállalkozás másokénál.
  • Tisztábban látsz vállalkozásod pénzügyeit illetően!
  • Kártyával az emberek többet költhetnek és nőhet az előre nem tervezett vásárlások száma is!
  • Kártyával is adható borravaló.

Ha kis- és középvállalkozásod van, de még nem vagy bankkártya-elfogadó, az elinduláshoz hasznos segítséget találsz erre az oldalra kattintva!

Képforrás: Getty Images

Ezek is érdekelhetnek