Ha te is szelektíven gyűjtöd a hulladékot, akkor bizonyára tudod, hogy a zsíros pizzás dobozt nem szabad a kék színű kukába, a tiszta papírok közé dobni. Ha netán ezzel újat mondtunk volna neked, akkor mindenképp olvass tovább, és válj a szelektív hulladékgyűjtés szakértőjévé! Hidd el, hogy a munkatársaid és a bolygó is – hálás lesz érte! 

Talán az sem lep meg, hogy a sárga, vagyis a műanyagoknak való kukába kimosott alumíniumdobozok is bekerülhetnek, bár még jobb, ha utóbbiakat inkább visszaváltod
az erre kijelölt helyeken. Tudtad, hogy a PET-palack – amiben a PET mozaikszó a politilén-terteftalátra utal – pillepalackként is ismert? A pille név arra utal, hogy könnyebb az üvegből készült palacknál (pillekönnyű), de ez a főnév más összetételekben vonatkozhat pillangóra és könnyű teasüteményre is. Dacára ennek a sok érdekességnek, ez az egyik legkörnyezetszennyezőbb tárgy, amivel még akkor is minden nap találkozhatsz, ha te magad nem vásárolsz műanyag palackban árult italokat. Tudtad, hogy ha a munkahelyeden összeszeded a nagy tömegben keletkező PET-, PE-, PS- és PVC- hulladékot, akkor akár el is adhatod azokat? 

Nem mindegy viszont, hogy lakossági vagy irodai a hulladék műanyag. A lakossági műanyaghulladékot heterogén összetétele miatt még nem szívesen fogadják a feldolgozó cégek, de ha a munkahelyeden nagyobb mennyiségben szedtek össze  

  • italos palackokat, tálcát és salátásdobozt (PET), 
  • kozmetikai vagy tisztítószeres flakont, kupakot (nagy sűrűségű polietilén, azaz HD-PE), 
  • szatyrokat, zacskókat, csomagolófóliát (kis sűrűségű polietilén, azaz LD-PE)  
  • zsugorfóliát/ zsugorkát és joghurtos dobozt (PVC), 
  • tejfölös dobozt, habtálcát, hungarocellt és műanyag evőeszközöket (PS), 

akkor máris rentábilisabbá válik az újrahasznosításuk. Ne feledd, hogy előtte mindent el kell öblíteni és az italos flakonokat laposra kell taposni! 

Nagyon fontos, hogy még nagy mennyiségben sem igazán lehet újrahasznosítani a polisztirolból (PS) készült, fémgőzölt műanyag csomagolást (ilyen például a csipszes zacskó) vagy azokat a PS-habtálcákat, amiket jellemzően elviteles dobozként ismerünk. A kifőzdébe a legjobb a saját üveg- vagy kerámiaedényünket vinni, ennek hiányában a papírdobozt is elfogadhatjuk. Ha cukornádból készített változattal találkoznánk, örüljünk neki nagyon, hiszen ez biológiailag lebomló hulladék, ezért a komposztban van a helye. Ha ez még esetleg nem megoldott a munkahelyünkön, akkor a kommunális hulladékok közé kell dobnunk. 

Érdekesnek találtad a fentieket? Akkor kezdd a fenntarthatóbb, zöld életmódot okos szelektív hulladékgyűjtéssel, és légy büszke arra, hogy mennyit segítesz vele! Mi is szívesen adunk még további tippeket. Kattints és válogass kedvedre a ZöldZóna egyéb edukatív és izgalmas, a mikro-, illetve kis- és középvállalkozásoknak szóló fenntarthatósági cikkei között!

Képforrás: Shutterstock

Ezek is érdekelhetnek