Ahány ház, annyi szokás, és ahány szakember, annyiféle vélemény. Sorra vettük az épületgépészetben a víz- és fűtésrendszerek vezetékeléséhez leggyakrabban használt anyagokat, és most el is magyarázzuk, melyiknek mik az előnyei és hátrányai.

Ahogy haladunk az időben, az élet minden területén születnek új anyagok és technológiák, nincs ez másként az épületgépészetben sem. De vajon mit mondanak a különböző innovatív megoldásokról a sokat tapasztalt szakik?

Rézvezeték

A rézcsövek használata az egyik legelterjedtebb az épületgépészetben. A réz tartós, ellenáll a korróziónak, a hőmérséklet- és nyomásingadozásnak. A rézcső ezen felül esztétikus is, falon vagy padlón kívül vezetve is alkalmazható.

A réz természetes anyag. Ez nem csak azért jó, mert újrahasznosítható, hanem pozitív élettani hatásai is vannak. Egyrészt az emberi szervezetnek az egészséges működéshez szüksége van a rézre, mint nyomelemre. Másrészt a réz rendelkezik antibakteriális hatással, képes elpusztítani olyan, a csővezetékben gyakran előforduló baktériumokat, mint a légionella, de az A-típusú influenza vírust is hatástalanítja.

A réz az épületgépészet minden területén felhasználható: víz, szennyvíz, fűtési- és hűtési rendszerek kiépítésekor ugyanolyan biztonsággal alkalmazható. Szerelése szakértelmet és gyakorlatot igényel.

A leggyakoribb ellenérv a rézcsövek használatával szemben jellemzően az ár, mert bár a cső métere valóban nem olcsó, összességében, ár/érték arányát tekintve a legjobb befektetés az összes lehetőség közül.

Műanyag vezeték

Az épületgépészetben alkalmazott műanyag csövek között hazánkban a térhálósított polietilén a legelterjedtebb. Az egyik legerősebb érv az alkalmazása mellett az ára. Rugalmasságának köszönhetően szerelése nem igényel olyan fokú pontosságot, mint például a réz.

A műanyag cső soha nem fog a korrózió áldozatául esni. Viszont a hőtágulása 5-10-szer nagyobb, és sokkal kisebb nyomást bír el, mint a réz, emiatt a műanyag csövek kevésbé toleránsak a hőmérséklet- és nyomásingadozással szemben. Ezek a tényezők az anyag elfáradásához, meghibásodáshoz vezethetnek.

Műanyag csatlakozókkal a vezetékhálózat gyorsan felépíthető, a kötések bonthatók és újra felhasználhatók, ami igen praktikus és költséghatékony, azonban a szereléséhez egyedi, többnyire drága szerszámokra van szükség. A műanyag csőrendszer – a felhasználási területtől függően, például fűtési rendszerben – igényelheti védőcső alkalmazását, hogy mechanikai védelmet kapjon. Falon belüli elvezetése javasolt, mert nem nyújt szép esztétikai látványt. A napsütés és az UV nagy mértékben rövidíti az élettartamát. Egyébként tartós – mivel azonban műanyag, sajnos akkor sem fog lebomlani, ha a lakás/ház, amibe beépítettek, már rég nem áll.

Szénacél vezeték

A szénacél cső egy könnyen szerelhető préskötéses rendszer, amely tartós és megbízható. Hazánkban az 1990-es években terjedt el. Használata kizárólag fűtés- és hűtésrendszerekhez ajánlott. Többnyire lágy, könnyű alakítani, de széntartalmának növelésével merevebbé válik, és hőellenállása is csökken.

Előnye, hogy szerelése nem igényel hegesztést, forrasztást. Élettartama 50 év, ami mellé a gyártók igen gyakran kártérítési kötelezettséget is vállalnak. Gyorsan szerelhető, a folyamat tiszta, de körültekintést, odafigyelést igényel.

Képforrás: Shutterstock

Ezek is érdekelhetnek